021 - 62935 خ انقلاب، بین میدان فردوسی و نجات اللهی، نبش نوین چرم پلاک 816 ط 3 واحد 12و13
دسته بندی محصولات

باتری موبایل

نمایش 1–36 از 1148 نتیجه

امروزه گوشی های موبایل به بخش جدا ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده اند به طوری که زندگی بیشتر افراد بدون تلفن همراه مختل می شود. در ۲۰ سال اخیر تلفن های هوشمند توانسته اند بیشترین کاربرد را داشته باشند و نیاز های ما را بر طرف کنند. در ابتدا تنها کاری که می توان با آنها انجام داد برقراری تماس و فرستادن پیامک بود ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن نیاز های انسان این حداقل کاریست که از یک تلفن همراه انتظار می رود. با وجود این تکنولوژی ها و فناوری ها در گوشی، برای تامین انرژی مورد نیاز به یک باتری قدرتمند تر نیاز است. باتری باید انرژی کافی برای تامین نیاز های مورد انتظار کاربران را داشته باشد. باتری موبایل به عنوان یک منبع تغذیه ، ولتاژ و جریان مورد نیاز دیگر قطعات را فراهم می کند و موجب روشن شدن گوشی همراه می شود. باتری ها توسط شارژر های بی سیم و با سیم شارژ می شوند و توسط برد اصلی به دیگر قطعات دستگاه انتقال داده می شوند.

موضوع مهم و یکی از دغدغه های شرکت های مختلفی که سازنده تلفن همراه هستند میزان نگه داری شارژ باتری موبایل است. تکنولوژی شارژ کردن گوشی ها در حال تغییر است و انتخاب گوشی با ظرفیت باتری بالا و قوی یکی از معیارهای انتخاب گوشی برای کاربران شده است. ظرفیت باتری های اسمارت فون ها و تبلت ها بر اساس میلی آمپر بر ساعت (mAh) محاسبه می شود. هر آمپر برابر با 1000 میلی آمپر است، در این صورت اگر باتری ظرفیت 5000 میلی آمپر ساعتی داشته باشد به این معنی است که این باتری 5 آمپر ساعت ظرفیت دارد. لازم به ذکر است ظرفیت بالای باتری نمی تواند بر مفید بودن باتری باشد. زیرا مصرف انرژی باتری به سخت افزار، نمایشگر  و نحوه ی استفاده ی افراد بستگی دارد. هر چه سخت افزار گوشی قدرتمند تر و نمایشگر بزرگتر باشد به باتری حجیم تری نیاز دارید. مثلا اگر نمایشگری دارای وضوح تصویر QHD باشد نسبت به نمایشگری که وضوح تصویر پایین تری داشته باشد زودتر شارژ خالی می کند. اما با استفاده از میزان ظرفیت باتری می توان مدت زمان نگه داری شارژ، کارکرد باتری و میزان جریان دهی را به صورت حدودی محاسبه کرد. میزان زمان گوش دادن به موزیک، تماشای فیلم، ساعات مکالمه، جست و جو در اینترنت از جمله ی این محاسبات به شمار می رود.

ساختار کلی باتری گوشی

باتری ها انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی  تبدیل می کنند که موجب ایجاد جریان می شود. از دو الکترود متفاوت که یکی خاصیت الکترون دهی بیشتر داشته باشد و دیگری خاصیت دریافت الکترون قوی تر که همان قطب منفی دارد تشکیل شده است. الکترود مثبت از یک ترکیب لیتیوم دار تبعیت می کند که در عملیات شارژ هم لیتیوم موجود در ساختار الکترود مثبت به یون لیتیوم تبدیل می شوند و در بین لایه ها ذخیره می شوند. چنین فرآیندی نیاز به مصرف انرژی الکتریکی دارد. برای تخلیه شدن شارژ باطری موبایل دقیقا عکس این فرآیند اتفاق می افتد. در اثر واکنش شیمیایی یون های لیتیوم که بین الکترود هاست، باعث آزاد سازی انرژی می شود. باتری ها معمولا از جنس نیکل یا لیتیوم ساخته می شوند. البته استفاده از باتری های نیکل منسوخ شده است. امروزه در بیشتر گوشی ها از باتری های لیتیومی استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته ایم.

بررسی باتری های لیتیوم یونی و باتری های لیتیوم پلیمری

برند های سازنده گوشی همواره به دنبال این هستند که باتری هایی با ظرفیت بیشتر و وزن کمتر همراه گوشی های خود وارد بازار کنند. از انواع باتری هایی که امروزه در گوشی ها استفاده می شود باتری‌های لیتیوم‌ یونی (Lithium Ion) و  باتری‌های لیتیوم پلیمری (Lithium Polymer) هستند که توانسته اند نیاز کاربران را تامین کنند. به دلیل نیاز افراد به گوشی ها و سخت افزار های قوی که در گوشی ها به کار برده می شود باتری های لیتیوم یونی که دارای وزن کم و ظرفیت بالایی هستند وارد بازار شدند. این باتری ها مدت زمان طولانی است که حضور دارند و جزو اولین باتری هایی هستند که در دستگاه های الکترونیکی نورد استفاده قرار گرفته اند. با استفاده از یک الکترود مثبت، الکترود منفی و یک الکترولیت کار خود را انجام می دهد. باتری لیتیوم یونی عمر طولانی و چگالی انرژی بالایی دارد. از معایب آن نیز می توان به وزن سنگین، سطح خود تخلیه شارژ نسبتا بالا و اضافه کردن مدار محافظ اشاره کرد. 

لیتیوم پلیمری ها در اشکال هندسی مختلف در دسترس هستند به همین دلیل بسیار مورد توجه طراحان قرار گرفته اند. این باتری ها پس از لیتیوم یونی ها به بازار معرفی شده اند و ساختار مشابهی با هم دارند. تنها تفاوت آن ها در ماده ی جدا ساز آن ها است. در لیتیوم پلیمری ها، ماده جداساز از پلیمر میکرو ساخته شده است که در یک ژل الکترولیتی پوشیده شده است. این باتری ها بسیار سبک هستند و سطح خود دشارژی پایینی دارند. از معایب این باتری ها می توان به چگالی انرژی پایین، هزینه بالا، عمر کوتاه و غیر قابل تعویض بودن اشاره کرد. هر دوی این باتری های گوشی، دارای مزایا و معایبی هستند که آن ها را نسبت به هم برتر نمی کند و بر اساس سخت افزار داخلی گوشی مورد استفاده قرار می گیرند. از باتری های لیتیوم یونی اغلب برای گوشی های سطح پایین استفاده می شود و از باتری های لیتیوم پلیمری برای گوشی های بالا رده که ظاهری ظریف و وزن سبکی دارند استفاده می شود.

شکل ظاهری باتری موبایل

باتری گوشی اغلب به شکل مستطیل و یا مربع طراحی می شود. در قسمت بالایی باتری، دو، سه یا چهار پایه ی طلای رنگ دیده می شود که به آن ها پلیت (Plate) گفته می شود. اگر در باتری موبایل، دو پلیت باشد، یکی از پایه ها منفی و دیگری مثبت است. باتری های سه پایه یا سه پلیت ، یک پایه مثبت و یک پایه منفی و دیگری پایه BSI است. وظیفه ی اصلی این پایه معرفی باتری موبایل به برد و آیسی هایی مثل تغذیه که تامین مقدار ولتاژ و جریان CPU را بر عهده دارند است. به طور کلی این پایه فرمان کلید پاور را برای روشن شدن گوشی اجرا می کند. باتری های چهار پایه نیز مانند سه پایه ها به همراه پایه ی BTEMP هستند. وظیفه ی این پایه کنترل دمای باتری گوشی است. اگر به هنگام شارژ باتری موبایل، ورود جریان اضافی موجب داغی شود؛ توسط این پایه اطلاع داده می شود. در گوشی های قدیمی این کنترل دما توسط یک NTC موجود در باتری صورت می گیرد. البته در گوشی های جدید این مقاومت متغییر روی برد اصلی جای گرفته است.

تکنولوژی فست شارژ چیست؟

باتری هایی که شرکت های سازنده برای گوشی های قدیمی استفاده می کردند از حجم کمی بر خوردار بود و پاسخ گوی نیاز کاربران بود. اما امروزه اسمارتفون ها دارای نمایشگرهای بزرگ و وضوع نمایشگر با کیفیتی هستند و باتری با ظرفیت بالاتری نیاز دارند. تامین انرژی مورد نیاز سخت افزار قدرتمند بر عهده ی باتری با حجم بالا است. به همین دلیل از باتری هایی با حجم 4000 یا 5000 و … در گوشی ها استفاده می شود . اگر با همان شارژر های قدیمی باتری گوشی را شارژ می کردیم، باید 3 ساعت منتظر می ماندیم تا باتری گوشی فول شارژ شود. به همین دلیل شرکت سازنده تکنولوژی فست شارژ را ارائه کردند تا با استفاده از آن بتوانید در مدت زمان کوتاهی باتری را شارژ کنید.

تکنولوژی Fast Charging با هدف افزایش سرعت بهینه ی باتری طراحی شده و امروزه در اکثر گوشی های بالا رده و میان رده دیده می شود. در اغلب گوشی ها از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود. هر باتری دارای ظرفیت مشخص است که با استفاده از شارژری با ولتاژ مشخص شارژ می شود. برای شارژ کردن باتری ها باید از توان خاصی که حاصل ولتاژ و آمپر است به آن وارد شود. هر چه این توان بیشتر باشد باتری گوشی زودتر شارژ می شود.  با افزایش بیش از حد توان، انرژی اضافه ای به شکل گرما به وجود می آید و موجب داغ کردن باتری می شود. داغی بیش از حد باتری موبایل موجب کوتاه شدن عمر باتری و یا انفجار آن می شود. برای جلوگیری از این خطرات احتمالی از چیپست ها، کابل و فناوری خاص و مهندسی شده ای استفاده می شود تا باتری در این زمان خنک بماند. در صورتی که نمی دانید باتری گوشی شما فست شارژ است می توانید به شارژر خود دقت کنید زیرا نوع فست شارژ و ولت آن نوشته شده است. در غیر این صورت می توانید به سایت های معتبر مراجعه کنید و مشخصات گوشی خود را بررسی کنید.

طول عمر باتری گوشی

باتری گوشی های هوشمند مانند دیگر قطعات شیمیایی به گونه ای طراحی شده اند که پس از مدتی طول عمر مفید خود را از دست می دهند و گوشی برای ادامه ی کار به باتری جدید نیاز دارد. ممکن است پس از 3 یا 4 سال استفاده از باتری متوجه کندی به هنگام شارژ شوید و یا باتری گوشی شما به سرعت خالی شود. این اتفاق کاملا معمولی است. خوشبختانه امکان تعویض باطری موبایل وجود دارد و شما می توانید باتری گوشی خود را تعویض کنید. بعضی از باتری ها به صورت داخلی در داخل قاب گوشی قرار گرفته اند و امکان جابه جایی آن ها توسط کاربر وجود ندارد. تعویض باتری گوشی که به صورت داخلی در قاب قرار گرفته اند به دست تعمیرکار و با استفاده از ابزار آلات اورجینال قابل انجام است. بعضی از باتری ها هم به صورت خارجی هستند و در صورت نیاز می توانید باتری را تعویض کنید و نیازی به تعمیرکار نیست.

در صورتی که از باتری گوشی به درستی استفاده نکنید موجب کوتاه شدن عمر آن می شود و گاها ممکن است پس از گذشت یکسال به باتری جدید نیاز داشته باشید. در صورتی که برای شارژ از شارژر با آمپر مخصوص استفاده کنید می توانید از آسیب دیدگی باتری گوشی جلوگیری کنید. شارژ باتری گوشی را همیشه بین 80 تا 20 نگه دارید و سعی کنید هر وقت به شارژر دسترسی داشتید باتری گوشی را شارژ کنید. گوشی را در مدت زمان تعیین شده توسط شرکت به شارژر بزنید. در صورتی که باتری بیش از حد در شارژ بماند موجب وارد شدن گرما به دستگاه می شود که مشکلات جدی را به وجود می آید. دلایل مختلفی وجود دارد که موجب کاهش عمر باتری گوشی می شود که رعایت کردن آن ها به معنی افزایش طول عمر باتری نیست. باتری پس از مدتی استفاده به اصطلاح فاسد می شود و گوشی برای ادامه ی کار نیاز به باتری جدید دارد.

 تعویض باتری موبایل

مهم ترین عواملی که مرکزی را به یک مجموعه ی موفق در زمینه ی تعمیرات موبایل تبدیل می کند، تخصص کافی، تعهد کاری، احترام به مشتری و… است. تعمیر باتری گوشی و دیگرقطعات دستگاه ها ی دیجیتالی در این مجموعه به دست تکنسین مجرب و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز انجام می شود. لازم به ذکر است امکان تعویض باتری گوشی در این مجموعه وجود دارد و تعمیرکار می تواند کیفیت سابق دستگاه شما را بازگرداند. تعمیرکاران ما در این مجموعه می توانند هر گونه ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری گوشی شما را در مدت زمان کوتاهی برطرف کنند.

خرید باتری گوشی

امکان خرید باتری موبایل به صورت حضوری، اینترنتی و یا تماس تلفنی وجود دارد. شما در هر شهری که هستید می توانید سفارش خود را به صورت اینترنتی در هر ساعت از شبانه روز ثبت کنید. در صورتی که قیمت باتری گوشی مورد نظر روی سایت وارد نشده است با همکاران ما در مرکز تعمیرات تماس بگیرید. باتری گوشی سامسونگ، باتری گوشی هوآوی، باتری آیفون و … در فروشگاه قطعات موبایل موجود است و به همراه گارانتی معتبر به شما تحویل داده می شود. گارانتی باتری گوشی، این امکان را به کاربر می دهد تا در صورت وجود مشکلی پس از تعمیر امکان رسیدگی به آن وجود داشته باشد. مجموعه ی تعمیرات 118 دارنده ی نماد اعتماد تجارت الکترونیکی است و شما با خیالی آسوده می توانید سفارش خود را ثبت کنید.

  • در صورتی که قطعه ی مورد نظر روی سایت موجود نیست، با همکاران ما تماس بگیرید تا در صورت موجودی در انبار ارسال شود.